55 YILLIK HAZİNE: TEKİRDAĞ MİLLİ KOLEKSİYON BAĞI tekirdaghaberleri-www.tekirdagkenthaber.com

web tasarla

55 YILLIK HAZİNE: TEKİRDAĞ MİLLİ KOLEKSİYON BAĞI tekirdaghaberleri-www.tekirdagkenthaber.com

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
55 YILLIK HAZİNE: TEKİRDAĞ MİLLİ KOLEKSİYON BAĞI

Anadolu asmanın anavatanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Asma yetiştiriciliği oldukça eskiye dayanan ülkemizde, üzüm çeşidi yönünden önemli ölçüde çeşit zenginliği bulunmaktadır.

Bu zenginliğin korunabilmesi amacıyla Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 1965 yılında başlatılan “Türkiye Asma Genetik Kaynaklarının Belirlenmesi, Muhafazası ve Tanımlanması Üzerinde Araştırmalar” projesi 55 yaşındadır.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ülkemiz genelinde asma genetik kaynaklarının muhafazasından 1. derecede sorumlu kuruluş olup, 2020 yılı itibariyle 1439 yerli üzüm genotipini “Milli Koleksiyon Bağı”nda koruma altına almıştır.

Bunun yanı sıra 93 yabancı, 31 anaç çeşit ve klonları ile beraber bu sayı 1563 aksesyona ulaşmaktadır.

Çalışmalarımızın ana amacı ülkemiz asma genetik kaynaklarının muhafazası olmakla birlikte bu genotiplerin kimlik tanımlamalarının yapılması ve kullanım olanaklarının araştırılması amaçları arasındadır.

Kurumumuz bünyesinde üzüm genotiplerimizin yaprak ve çekirdek herbaryumları da bulunmaktadır.

Çalışmalarımız geçmişten günümüze aynı titizlikle devam etmektedir.                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

Okunma :95
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3501
Dün : 5449
Toplam : 6982058
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet